fallback

Мръсният въздух на Балканите – проблем, който се решава с... още въглища

Китай инвестира в силно замърсяващи електроцентрали в Западните Балкани, докато страните там се стремят да влязат в приемащия все по-зелен облик ЕС

16:57 | 23.01.20 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Всяка зима много градове в Югоизточна Европа потъват с дни в гъста, мръсна мъгла. След това гражданските инициативи и опозиционните партии настояват техните правителства да вземат незабавни мерки и дългосрочни планове за борба с високите нива на фините прахови частици. Правителствата успокояват, че, първо, направено е много и второ, всичко е само наполовина лошо.

Тогава идва пролетта и заедно със смога изчезва и дебатът за него - до следващата есен. Дебатът за гъстия въздух на Балканите е особено остър тази година, тъй като някои столици в региона отчитат забележителни рекорди. Тази зима жителите им засмукват в дробовете си най-лошия въздух в света поне за няколко дни. Дори в Пекин или Делхи, също ненадеждни здравни курорти, са дишали малко по-добре. Във всеки случай приложенията като Airvisual и Aircare твърдят така, като използват данни от държавни измервателни точки за така наречения индекс за качество на въздуха и се използват от стотици хиляди потребители в региона.

Белград стартира надпреварата този сезон. Столицата на Сърбия се появи за първи път в топ 5 на градовете с най-мръсния въздух в света в последния уикенд през октомври 2019 г. На 14 януари Сараево дори зае първо място. Столицата на Босна и Херцеговина, разположена в басейн, остави Дака, Ханой и Делхи зад себе си.

Но най-важното за нас, хората, които живеем в България, е че София успя да постигне „подвиг“ в това отношение като в неделя (12 януари), към 13:00 ч, влошеното качество на столичния въздух изстреля града на седма позиция в глобален план по данни на сайта airvisual.com към 13.00 часа София е на седмо място по замърсяване на въздуха в света.

Посолството на Швеция в Сараево, чиито командировани служители трябваше да дишат местния въздух, въпреки дипломатическия си статус, публично призова босненското правителство да действа: „Това, от което се нуждаят гражданите, са ефективни мерки. Ситуацията се влошава и се влошава и ПРЕДУПРЕЖДАВАМЕ, че мерките не дават очаквания резултат“.

Поглеждайки към сайта aqicn.org, който разглежда Индекса за качеството на въздуха в реално време (Real-time Air Quality Index), в сутрешните часове на днешния ден силно замърсен въздух е регистриран на Балканския полуостров в Босна и Херцеговина (нива между 309 и 357 пункта, които са определени като „нездравословни“), Косово, Черна гора, Сърбия и европейската континентална част на Турция.

балакни

В това отношение въздухът в България е сравнително слабо замърсен, като най-високи стойности на замърсяване са регистрирани в Русе (77 пункта) и Варна (70 пункта). Качеството на въздуха в София към 11 ч. българско време е определено като относително „добро“. Качеството на въздуха в столичния квартал „Дружба“ достига стойност от 17 пункта, докато това в „Хиподрума“ и „Младост“ е на ниво съответно 45 пункта и 42 пункта.

В глобален план Турция регистрира най-високи стойности на замърсяване на въздуха (999 пункта) заедно с Китай, следвани от Мексико (862 пункта) и Австралия (818 пункта).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:59 | 14.09.22 г.
fallback